Bezpečnosť detí na cestách s novou normou R-129 alebo všetko, čo potrebujete vedieť o norme R-129 pri detských autosedačkách

V súčasnosti je absolútne nevyhnutné zabezpečiť bezpečnosť našich najmenších cestujúcich. Zákonom povinné používanie detských autosedačiek je kľúčovým krokom k ochrane detí počas cestovania autom. S rozvojom technológií a zvyšujúcim sa dôrazom na bezpečnosť došlo k aktualizácii štandardov, ktorým musia detské autosedačky vyhovovať. Ide predovšetkým o novú normu R-129, ktorá prináša rad zlepšení oproti predchádzajúcim normám. Tento článok vám priblíži kľúčové informácie o norme R-129 a vysvetlí, prečo je dôležitým míľnikom v bezpečnosti detských autosedačiek.

Kľúčové zmeny normy R-129:

  • Zavedenie novej kategorizácie autosedačiek: Norma R-129 klasifikuje autosedačky podľa výšky dieťaťa, čo uľahčuje výber správnej sedačky a zvyšuje bezpečnosť.
  • Predĺženie doby používania sedačky proti smeru jazdy: Podľa novej normy by deti mali cestovať v autosedačke umiestnenej proti smeru jazdy až do veku 15 mesiacov, čo výrazne zvyšuje ochranu hlavy a krčnej chrbtice.
  • Zvýšená ochrana proti bočným nárazom: Autosedačky spĺňajúce normu R-129 musia poskytovať zvýšenú ochranu v prípade bočného nárazu.
  • Jednoduchšia identifikácia správnej inštalácie: Nové autosedačky sú vybavené farebnými vodiacimi prvkami a všivkami (predovšetkým zelenou farbou), ktoré napomáhajú k ich správnej inštalácii.

Označenie I-SIZE pre sedačky s ISOFIX systémom: Sedadlá zodpovedajúce norme R-129 a vybavené systémom ISOFIX nesú špeciálne označenie I-SIZE, signalizujúce dodržanie najvyšších štandardov bezpečnosti.

Je dôležité zdôrazniť, že aj keď je systém ISOFIX preferovaným spôsobom inštalácie pre zabezpečenie optimálnej bezpečnosti, norma R-129 umožňuje inštaláciu autosedačiek aj pomocou tradičného 3-bodového bezpečnostného pásu vozidla. Tým sa zabezpečuje flexibilita pre rodičov, ktorí ešte nemajú vozidlo vybavené systémom ISOFIX. Výber správnej detskej autosedačky je zásadným krokom k zabezpečeniu bezpečnosti vašich detí na cestách. Vďaka novej norme R-129 môžete mať istotu, že vyberáte produkt, ktorý spĺňa najaktuálnejšie štandardy v oblasti bezpečnosti a ochrany. Pri výbere autosedačky vždy zvážte, či spĺňa normu R-129 a skontrolujte správnosť. Využívanie autosedačiek s normou R44 v automobiloch je stále možné, nie je potrebné meniť autosedačku za novú a možno ich predávať koncovým zákazníkom do 31. 8. 2024.